Assume you use calorimetry to calculate the specific heat capacity of a 125.24 g
ID: 987561 • Letter: A
Question
Assume you use calorimetry to calculate the specific heat capacity of a 125.24 g piece of unknown metal. You intially heat the metal to 100.0 °C in boiling water. You then drop the chunk of metal into a calorimeter containing 45.22 g of water at 21.6 °C. After closing and stiring the calorimeter thoroughly, the metal and water both come to equilibrium at a temperature of 28.3 °C.
1. What is the temperature change of the water?
2. What is the temperature change of the metal?
3. How much heat was gained by the water? (calculate the qwater)
1268 J
418.4 J
28.0 J
4. Knowing the above, what must qmetal?
5. Then what must the the Specific Heat of the metal be?
0.1412 J/g°C
25.00 J/g°C
0.4184 J/g°C
6.7 °C 21.6 °C 100.0 °CExplanation / Answer
q = (45.22 g) (4.184 J/g-1 °C-1) (6.7 °C)
q = 1268 J
4. calorimeter got to rest at q = 0 (At equilibrium)
i.e., heat gained by water + heat lost by metal = 0
Heat lost by metal = -1268 J
5. specific heat of metal can be calculated as:
q = m Cp T
-1268J= (125.24 g) Cp(-71.7 °C)
Cp= 0.1412 J/g°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.