Show proper I.C.E. setup and calculations please! units and correct significant
ID: 987562 • Letter: S
Question
Show proper I.C.E. setup and calculations please! units and correct significant figures also! Thanks so much!
In the reaction below, 1.00 mol CH4, 2.00 mol H2S, 1.00 mol CS2, and 2.00 mol H2 are mixed in an evacuated 250.0 mL reactor at 960degrees celsius, where Kc=0.036. If[CH4] = 5.56 M at equilibrium, calculate the equilibrium concentrations of the other three chemicals.
CH4(g) + 2H2S(g) <-------> CS2(g) + 4H2(g)
Equilibrium Concentration H2S= Equilibrium Concentration CS2= Equilibrium Concentration H2=Explanation / Answer
CH4(g) + 2H2S(g) <-------> CS2(g) + 4H2(g)
Kc = [CS2][H2]^4/[CH4][H2S]^2
INITIAL CONCENTRATION
CH4 = 1/0.25 = 4 M
H2S = 2/0.25 = 8 M
CS2 = 1/0.25 = 4 M
H2 = 2/0.25 = 8 M
at equilibrium
CH4 = 5.56 M
0.036 = ((4-x)*(8-4x)^4)/((5.56*(8+2x)^2)
x = 1.55 M
concentration of H2S at equi = 8+2*1.55 = 11.1 M
CS2 = 4-1.55 = 2.45 M
h2 = 8-4*1.55 = 1.8 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.