Problem 10.57 The metabolic oxidation of glucose, C6H12O6, in our bodies produce
ID: 989077 • Letter: P
Question
Problem 10.57
The metabolic oxidation of glucose, C6H12O6, in our bodies produces CO2, which is expelled from our lungs as a gas:
C6H12O6(aq)+6O2(g)6CO2(g)+6H2O(l)
Part A
Calculate the volume of dry CO2 produced at body temperature (37 C) and 0.990 atm when 24.0 g of glucose is consumed in this reaction.
Problem 10.57
The metabolic oxidation of glucose, C6H12O6, in our bodies produces CO2, which is expelled from our lungs as a gas:
C6H12O6(aq)+6O2(g)6CO2(g)+6H2O(l)
Part A
Calculate the volume of dry CO2 produced at body temperature (37 C) and 0.990 atm when 24.0 g of glucose is consumed in this reaction.
Explanation / Answer
Here we use ideal gas law.
pV = nRT
V = nRT / p
Here p = 0.990 atm, R = 0.08206 L atm per (K mol )
T= 37 + 273.15 = 310.15 K
We must need to find moles of CO2.
In order to get moles of CO2, we use given mass of glucose = 24 g
Calculation of moles of glucose
Moles of glucse = 24.0 g / molar mass of glucse
= 24 .0 g / 180.1559 g per mol
` = 0.13321 mol glucose
Moles of CO2
To calculate moles of CO2 we use mole ration between CO2 : Glucose.
1 mol Glucose : 6 mol CO2
Therefore moles of CO2 = 0.13321 mol glucose x 6 mol CO2 / 1 mol glucose
= 0.7993 mol glucose
Calculation of volume of CO2
Volume of CO2 =(0.7993 mol CO2 x 0.08206 L atm ( K mol ) x 310.15 K ) / 0.990 atm
= 20.54 L
So the volume produced of CO2 = 20.54 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.