A particular solvent with S vap=112.9J/(Kmol) and H vap=38.0kJ/mol is being cons
ID: 990432 • Letter: A
Question
A particular solvent with Svap=112.9J/(Kmol) and Hvap=38.0kJ/mol is being considered for an experiment. In the experiment, which is to be run at 75 C, the solvent must not boil. Based on the overall entropy change associated with the vaporization reaction, would this solvent be suitable and why or why not?
A particular solvent with and is being considered for an experiment. In the experiment, which is to be run at 75 , the solvent must not boil. Based on the overall entropy change associated with the vaporization reaction, would this solvent be suitable and why or why not? The solvent would ...
A) be suitable because Suniv>0. (Wrong Answer)
A) be suitable because Suniv>0. (Wrong Answer)
B) not be suitable because Suniv>0. C) be suitable because Suniv<0. D) not be suitable because Suniv<0.Explanation / Answer
Svap = Hvap / Tb
= 112.9J/K.mol = (38.0 x 103 J /mol ) / Tb
boiling point of the solvent Tb = 336.5 K = 63.5 oC
the solvent boils under the reaction conditions(75oC) . So the solvent is not suitable . Any process with negative entropy change is not feasible. In this case S is positive so is >0. The correct option B.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.