The stopcock connecting a 2.28 L bulb containing methane gas at a pressure of 9.
ID: 990685 • Letter: T
Question
The stopcock connecting a 2.28 L bulb containing methane gas at a pressure of 9.35 atm, and a 6.45 L bulb containing hydrogen gas at a pressure of 2.79 atm, is opened and the gases are allowed to mix. Assuming that the temperature remains constant, the fnal pressure in the system is atm. A mixture of neon and krypton gases, in a 8.30 L flask at 70 degree C, contains 1.90 grams of neon and 17.3 grams of krypton. The partial pressure of krypton. In the flask is atm and the total pressure in the flask is atm. A mixture of krypton and neon gases is maintained in a 9.15 L flask at a pressure of 2.89 atm and a temperature of 82 degree C. If the gas mixture contains 40.7 grams of krypton, the number of grams of neon in the mixture is g.Explanation / Answer
Question 3:
using the expression: PV = nRT we have the following, we solve for n:
n = PV/RT
n = 2.89 * 9.15 / 0.0821 * (82+273) = 0.8589 moles
now, the moles of Krypton:
moles = 40.7 / 83.8 = 0.4857 moles
moles of Ne = 0.8589 - 0.4857 = 0.3732 moles
mass of Ne = 0.3732 * 20.18 = 7.5312 g
Question 2:
let's calculate the moles of the gases:
moles Ne = 1.9 / 20.18 = 0.0942 moles
moles Kr = 17.3 / 83.8 = 0.2064 moles
total moles = 0.0942+0.2064 = 0.3006 moles
Now, let's calculate the total pressure:
P = 0.3006 * 0.0821 * 293 / 8.3 = 0.8712 atm
Now, the partial pressure of Kr it's calculated as:
pKr = X * Pt
now the molar fraction of Kr, (X)
X = 0.2064 / 0.3006 = 0.6866
pKr = 0.6866 * 0.8712 = 0.5982 atm
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.