When methane (CH4) burns, it reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide an
ID: 990818 • Letter: W
Question
When methane (CH4) burns, it reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide and water. The unbalanced equation for this reaction is
CH4(g)+O2(g)CO2(g)+H2O(g)
This type of reaction is referred to as a complete combustion reaction.
1. What mass of carbon dioxide is produced from the complete combustion of 4.20×103 g of methane?
2. What mass of water is produced from the complete combustion of 4.20×103 g of methane?
3. What mass of oxygen is needed for the complete combustion of 4.20×103 g of methane?
Explanation / Answer
The balanced reaction is: CH4 + 2O2 ---> CO2 + 2H2O
1. 4.2x10-3g Methane / 16.04246g/mol = 2.62x10-4 moles of Methane (1mol CO2 / 1mol CH4) = 2.62x10-4 moles of CO2.
2.62x10-4 mol CO2 (44.0095g/mol) = 0.0115g of CO2
2.- 2.62x10-4 moles of CH4 (2moles H2O / 1mol CH4) = 5.24x10-4 moles H2O (18.01528g/mol) = 0.0094g of Water
3.- 2.62x10-4 moles of CH4 (2moles O2 / 1mol CH4) = 5.24X10-4 moles of O2 (31.9988g/mol) = 0.0168g of O2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.