Assume, that a 25 lbs. bag of NaCl is applied to every 50kg ice on a road. As th
ID: 992329 • Letter: A
Question
Assume, that a 25 lbs. bag of NaCl is applied to every 50kg ice on a road. As the temperature dropped, the road surface froze at -12.0 0C. The density of the solution is d = 1.240 g/mL. Consider the solution before freezing for the concentration calculations.
Determine:
Concentration of the solution in M:
c = __________________
Concentration of the solution in w/w%:
c = __________________%
The mole fraction of NaClin the solution (xNaCl)
xNaCl =______________
The van’t Hoff coefficient (i)
i = ____________________
The degree of dissociation (a)
a = ___________________
Explanation / Answer
DTf = i*Kf*m
i = 2 as NaCl is having 2 particles
here water is the solvent so Kf = 1.86
[0-(-12)] = 2*1.86*m
m (molality) = 12 / 2*1.86
m = 3.23 moles /Kg
...................................................................................
Concentration of the solution in Molarity
1/m = (d/M) - (mA/1000)
where
m = molality
d = density of the solution
mA = molar mass of solute
(1/3.23) = (1.240/M) - (58.5/1000)
0.31 = (1.240/M) - 0.06
(1.240/M) = 0.37
M = 1.240/0.37
M = 3.35 moles/lt
..............................................................................................
(w/W)% = M*mol.wt/10*d
= 3.35*58.5/10*1.240
= 15.8 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.