Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The calcium tablet analyzed for your projects is composed mainly of calcium (in

ID: 992382 • Letter: T

Question

The calcium tablet analyzed for your projects is composed mainly of calcium (in the form of calcium carbonate, FM = 100.09 g/mol) and other inert filler materials. A 0.1364-gram sample of the tablet was pulverized, dissolved in acid, and diluted to the mark in a 1-L volumetric flask. The resulting solution was analyzed by flame atomic absorption spectroscopy and was found to contain 45.21 ppm Ca2+ If a tablet weighs 1.8000g, calculate the mg of calcium (atomic mass = 40.078 g/mol) per tablet.

(a) 498.0 mg (b) 596.6 mb (c) 614.2 mg (d) 550.1 mg

Please show calculations

Explanation / Answer

given [Ca+2] = 45.21 ppm = 45.21 mg/lt

1litre of solution is containing 45.21 mg or 0.04521 gm of Ca

that means 0.1364 gm. of sample tablet is containing 0.04521 gm of Ca

% of Ca^+2 = (0.04521/0.1364)*100

% of Ca^+2 = 33.14 %

given 1.8000 gm of tablet

so weight of Ca^+2 = 1.8000*33.14/100 = 0.5966 gm

weight of Ca^+2 in mg = 596.6 mg

so option b is correct answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote