The quantity of atmospheric SO_2(g) can be determined by reaction with H_2O_2, a
ID: 992408 • Letter: T
Question
The quantity of atmospheric SO_2(g) can be determined by reaction with H_2O_2, according to the balanced chemical equation shown below. H_2O_2(aq) + SO_2(g) rightarrow H_2SO_4(aq) The amount of sulfuric acd produced can be determined by titration with sodium hydroxide of known concentration. An 837.0 gram sample of an air that is known to contain sulfur dioxide was reacted with excess hydrogen peroxide. Given that 18.50 mL of a 0.00250 M NaOH(aq) were required to neutralize the H_2S0_4(aq) produced, calculate the mass percentage of SO_2(g) in the air sample.Explanation / Answer
m = 837 g of sampple
calcualte mass of acid
mol of base = MV = 0.0025*18.5 = 0.04625 mmol
ratio is 1:2
mmol of acid = 0.04625 /2 = 0.023125
then
mol of SO2 = 0.00226625
mass of SO2 = mol*MW = (0.00226625*10^-3) * 64.066 = 0.00014518957 g
then
% mass = 0.00014518957 / (837 ) *100 = 0.00001734642 % of SO2 in sample
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.