Question 5 A gas cylinder contains 10.0 moles of C3H8 (propane) gas. Calculate t
ID: 992918 • Letter: Q
Question
Question 5
A gas cylinder contains 10.0 moles of C3H8 (propane) gas. Calculate the heat associated with the complete combustion of all of the propane in the cylinder.
C3H8(g) + 5O2(g) 3CO2(g) + 4H2O(g) Hrxn = -2044 kJ
Question 13
Calculate the change in internal energy (E) for a system that is absorbing 35.8 kJ of heat and is expanding from 5.00 to 24.0 L in volume at 1.00 atm. (Remember that 101.3 J = 1 Latm)
Question 14
Acid-base reaction is a neutralization reaction. If 16.50 mL of 1.25 M NaOH solution is used to neutralize 45.00 mL of HCl solution, calculate the concentration of the original HCl solution.
NaOH(aq) + HCl (aq) NaCl(aq) + H2O(l)
Explanation / Answer
5) we have than the reagent 1mol of C3H8 and 5 of O2 product 3 mol of CO2 and 4mol of H2O
npruduct - n reagent = 7-6 = 1mol now for 10mol of C3H8 and 50 of O2 product 30 mol of CO2 and 40mol of H2O
n =10 =) H = 10molx-2044Kj/mol = -20440Kj
13) E = q +W W = -PdV =) -1amt(24l-5l)101.3j/atm l = 1.92kj E = 35.8kj -1.92Kj =) E = 33.88j
14) C1V1 = C2V2 where C1 = 1.24M C2 =? V1 = 16.50ml V2 = 45ml
C1V1 = C2V2 =) C2 = C1V1/V2 = 1.24M16.50ml/45ml = 0.455M C2 = 0.455M = HCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.