A standard solution was prepared by combining the solutions given below and then
ID: 993659 • Letter: A
Question
A standard solution was prepared by combining the solutions given below and then diluting to a total volume of 25.00 mL with deionized water. What is the concentration (in M) of FeSCN2+ in the standard solution? Assume that all of the Fe3+ reacts with SCN? to produce FeSCN2+.
10.00 mL 0.00200 M Fe(NO3)3
6.00 mL 0.00200 M KSCN
2.50 mL 0.10 M HNO3
A standard solution was prepared bv combining the solutions given below and then diluting to a total volume of 25.00 mL with deionized water. What is the concentration (in M) of FeSCN2+ in the standard solution? Assume that all of the Fe* reacts with SCN to produce FeSCN2+ 2+ 10.00 mL 0.00200 M Fe(NO3)3 6.00 mL 0.00200 M KSCN 2.50 mL 0.10 M HNO3 (a) 1.20 x 105 M (b) 2.00 x 104 M (c) 4.80 x 104 M (d) 6.49 x 104 M (e) 8.00 x 104 MExplanation / Answer
we know that
moles = concentration x volume (ml) / 1000
so
moles of Fe+3 = 0.002 x 10 / 1000 = 2 x 10-5
moles of SCN- = 0.002 x 6 / 1000 = 1.2 x 10-5
now
the reaction is given by
Fe+3 + SCN- = FeSCN+2
now
we can see that
moles of Fe+3 reacted = moles of SCN- present = 1.2 x 10-5
but
2 x 10-5 moles of Fe+3 is present
so
Fe+3 is in excess and SCN- is the limiting reagent
now
moles of FeSCN+2 formed = moles of Fe+3 reacted = 1.2 x 10-5
now
final volume = 10 + 6 + 2.5 = 18.5 ml
so
concentration of FeSCN+2 = moles x 1000/ volume (ml)
= 1.2 x 10-5 x 1000 / 18.5
= 6.49 x 10-4
so
concentration of FeSCN+2 is 6.49 x 10-4 M
so
the answer is option d) 6.49 x 10-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.