The amount of beat released when 8.01 g of methanol are burned in the presence o
ID: 993680 • Letter: T
Question
The amount of beat released when 8.01 g of methanol are burned in the presence of a large excess of oxygen in a constant-pressure system (cylinder equipped with a movable piston) is: 11616 kJ -5815 kJ -363 kJ -181.5 kJ -90.75 kJ None of the above, the correct amount of heat is___J The enthalpies of formation of liquid hexane (C_6H_14), gaseous CO_2, and liquid water are -198.7 kJ, -393.5 kJ, and -285.8 kJ, respectively. The enthalpy reaction (deltaH) of the process; 2 C_6H_14(I) + 19 O_2(g) right arrow 12 CO_2(g) + 14 H_2O(l) is: -8326 kJ +4163 kJ +199 kJ +481 kJ +4163 kJ None of the above; the correct change in enthalpy is___J The number of orbitals in the n = 3 shell of an atom is: 3 4 6 9 12 16 18 32Explanation / Answer
12)
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of CH3OH = 8.01 / 32 = 0.25
now
we can see that
2 moles of CH3OH ---> -1452 kJ
0.25 moles of CH3OH ---> y kJ
y = -1452 x 0.25 / 2
y = -181.5
so
amount of heat released is -181.5 kJ
so
the answer is d) -181.5 kJ
13)
consider the given reaction
2 C6H14 + 19 02 ---> 12 C02 + 14 H20
we know that
dHrxn = dHof products - dHof reactants
so
dHrxn = ( 12 x dHof C02 ) + (14 x dHof H20) - ( 2 x dHof C6H14) - ( 19 x dHof 02)
dHrxn = ( 12 x -393.5) + ( 14 x -285.8) - ( 2 x -198.7) - (19 x 0)
dHrxn = -8326 kJ
so
the change in enthalpy is -8326 kJ
so
the answer is option a) -8326 kJ
14)
we know that
number of orbitals = n2
so
number of orbitals = 3^2 = 9
so
option d) 9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.