Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter13 UOC 1) An aqueous solution is made by dissolving 18.7 grams of aluminu

ID: 994126 • Letter: C

Question

Chapter13 UOC

1) An aqueous solution is made by dissolving 18.7 grams of aluminum chloride in 388 grams of water.

The molality of aluminum chloride in the solution is ____________ m.

2) In the laboratory you are asked to make a 0.738 m magnesium nitrate solution using 315 grams of water.

How many grams of magnesium nitrate should you add?
____________________ grams.

3)In the laboratory you are asked to make a 0.375 m cobalt(II) bromide solution using 17.7 grams of cobalt(II) bromide.

How much water should you add?
___________________grams

Thank you.

Explanation / Answer

Answer – 1) We are given mass of AlCl3 = 18.7 g , mass of water = 388 g

First we need to calculate the moles of aluminum chloride

Moles of AlCl3 = 18.7 g / 133.34 g.mol-1

                          = 0.140 moles

We know,

Molality = moles of solute / kg of solvent

Molality of AlCl3 = 0.140 moles / 0.388 kg

                               = 0.361 m

So, the molality of aluminum chloride in the solution is 0.361 m

2) We are given, molality of Mg(NO3)2 = 0.738 m, mass of water = 315 g

We know,

Molality = moles of solute / kg of solvent

Moles of solute = molality * kg of solvent

Moles of Mg(NO3)2 = 0.738 m * 0.315 kg

                                 = 0.232 moles

Now mass of Mg(NO3)2

We know

Mass = moles * molar mass

Mass of Mg(NO3)2 = 0.232 moles * 148.3 g/mol

                               = 34.5 g

34.5 grams of magnesium nitrate should you add.

3) We are given, mass of cobalt (II) bromide = 17.7 g , molality of cobalt (II) bromide = 0.375 m

We need to calculate the moles of cobalt (II) bromide

Moles of CoBr2 = 17.7 g / 218.74 g.mol-1

                            = 0.0809 moles

We know,

Molality = moles of solute / kg of solvent

Mass of solvent, kg = moles of solute / molality

                              = 0.0809 moles / 0.375 m

                              = 0.216 kg

                               = 216 g

So, 216 g water should you add

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote