Consider the reduction of copper and iron from their respective ores. By definit
ID: 994721 • Letter: C
Question
Consider the reduction of copper and iron from their respective ores. By definition, the enthalpies of these processes equal the negative of their enthalpies of formation. Calculate the enthalpy of the reaction in which 1.00 g of the pure metals are formed from their respective ores. Given your result, would you expect the price that recycling operators are willing to pay for scrap iron per kilogram to be greater or less than that for scrap copper? deltaH^degree_f(CuFeS_2)=-173^kJ/mol deltaHdegree_f(Fe_2O_3)=-824^kJ/molExplanation / Answer
enthalpy of reaction of CuFeS2 = -173/183.5 = -0.943 KJ/g
enthalpy of reaction of Fe2O3 = -824/160 = -5.15 kJ/g
Since energy required for the extraction of of Cu is greater than that of Fe, recycling Fe is cheaper than recycling Cu.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.