How many mL of water are present if 1300 KJ is given off as energy when water is
ID: 995782 • Letter: H
Question
How many mL of water are present if 1300 KJ is given off as energy when water is cooled from 373.5 K to 295.2 K (Given: the specific heat of water is 4.184 J/gK and density of water is 1 g/mL) g = m C_s delta T g = T_F - T; If 44.28 g of Al at 23.0 degree C is placed in 90.0 g of H_2 O at 79.0 degree C, what is the final temperature of the mixture in degree C? (Specific heat capacity of Al = 0.900 J/g degree C) You place 15.67 g of a metal into boiling water and let it reach equilibrium at 98.7 degrees Celsius. You then place the metal into 75 mL of water, which is set at a temperature of 24.5 degrees Celsius. When thermal equilibrium is reached, the final temperature is 27.9 degrees Celsius. What is the specific heat of the metal? (Given: specific heat of water is 4.184 J/gk and density of water is 1g/mL) Write the balanced chemical equation for the formation of COCl_2 (g) from the natural elements and look up the value for delta Hr^0 in the Appendix in the back of the book to determine the enthalpy of the reaction.Explanation / Answer
Questio 17.
Using the expression Q = mCp(Tf-Ti) you can find the mass, and then the volume:
m = Q/Cp(Tf-Ti)
m = 1300000 / 4.184(373.5-295.2)
m = 3968.17 g
The density of water is 1 g/mL. So this mass is the same as volume: V = 3968.17 mL or 3.968 L
Question 18.
For Al: Q1 = 44.28*0.9(Tf-23) = 39.852Tf - 916.596
For water: Q2 = 90*4.184(79-Tf) = 29748.24 - 376.56Tf
Q1 = Q2 then:
39.852Tf - 916.596 = 29748.24 - 376.56Tf
39.852Tf + 376.56Tf = 29748.24 + 916.596
416.412Tf = 30664.84
Tf = 73.64 ºC
The other two questions post them in another question thread. However question 19 is solved in a similar way as this question, only that instead of solving for Tf you solve for cp.
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.