a) When a 15.5 g sample of potassium chlorate dissolves in 100.0g of water in a
ID: 996309 • Letter: A
Question
a) When a 15.5 g sample of potassium chlorate dissolves in 100.0g of water in a calorimeter, the temperature of the water/solution drops from 25.0 degrees celcius to 13.7 degrees celcius. Write the balanced equation for this solution process.
b)Calculate the enthalpy change (in kJ/mol) for the solution process of part (a) (assuming the specific heat of the solution is essentially the same as the solvent)
c) is the process endothermic or exothermic?
d)What is the amount of heat change of the salt (system)?
e)What is the amount of heat change for the solvent (surroundings)?
Explanation / Answer
KClO3-------> K+ ClO3- delH= +Ve
b) Mass of mixture= 100+15.5= 115.5 gm. Assumig specific heat of mixture same as that of water, specific heat of water= 4.18 j/g.deg.c and
enthalpy of mixing = mass* specific heat* temperature difference= 115.5*4.18*(13.7-25)=-5431.91j/
This is enthalpy change for 15.5 gms of KClO3, moles of KClO3= 15/122.5 ( Mass/Molecular weight)= 0.122 moles
enthalpy change of mixture= 5431.91/0.122=-44360.6 J/mole= -44.360 Kj/Mole
since there is a temperature drop, the reaction is endothermic
d) heat change in salt= 15*specific heat of KClO3* temperature difference= 15*0.81*(13.7-25)=-137.3 Joules
heat change in water= 100*4.18*(13.7-25)=-4723.4 Joles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.