A block solution of acid 70.5% by mass HCIO_4 and 29.576 by water Then density o
ID: 996408 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
HClO4 = 70.5% m/m
Water= 29.5 % m/m
Density= 1.67 g/mL
Molarity of HClO4 = ?
Since we know density and knowing that 1.67g are present in 1 mL of solution, we calculate grams present in 1L (1000 mL) of solution. We do this since we need to calculate Molarity, and Molarity is equal to mols/L, in this case will be mols per liter of solution.
1000mL (1.67 g / 1 mL) = 1670 g
Which means that 1L of solution will have a mass of 1670 g.
Now we calculate mass of HClO4:
We know that the percent of HClO4 in the sample is 70.5%. It means that we have 70.5g of HClO4 per 100 g of solution.
70.5% (1670g / 100%) = 1177.35 g of HClO4
Now we calculate mols of HClO4, we do this with the molar mass of HClO4 (100.46g/mol). Since 1 mol of HClO4 has 100.46 g of HClO4, how many mols will represent 1177.35g of HClO4?
Molar mass HClO4 = 1.008g/mol + 35.453g/mol + (15.9994g/mol x 4) = 100.46 g/mol
1177.35g HClO4 (1 mol / 100.46 g HClO4) = 11.72 mols of HClO4
Since we based our calculation in 1L of solution. And Molarity represent mols/L
Molarity of HClO4 = 11.72 mols / 1 L
Molarity of HClO4 = 11.72 M
We need to convert the atmospheric pressure in pascals into atmospheres.
Since 1 atm = 101325 Pa
0.3 Pa (1 atm / 101325 Pa) = 3 x 10-6 atm
Here we need to use the formula P1V1 = P2V2. This formula is from Boyle’s Law, which states that: (initial pressure) x (initial volume) = (final pressure) x (final volume)
We have that:
P1 = 1.20 atm
V1= 44.40 mL
P2 = 0.80 atm
V2 = ?
So, we rearrange equation:
V2 = P1V1 / P2
V2 = 44.40mL x 1.20 atm / 0.80 atm
V2 = 66.6 mL = 67.0 Ml
Since in this problem we do not have any mention of pressure, we assume ideal gas conditions. And we have to use Charles’s Gas Law:
We have: V1 / T1 = V2 / T2
Where, (V1= initial volume) / (T1= initial temperature) = (V2= final volume) / (T2= final temperature)
Converting Celsius into Kelvins: 273.15 + (-5.00 °C) = 268.15 K
Substituting for values:
3.80 L / T1 = 1.12 L / 268.15 K
3.80 L / T1 = 0.0042
T1 = 3.80 L /0.0042
T1 = 909.79 K
°C = 909.79 K – 273.15 K = 636.64 °C
Here we need to use Avogadro’s Law:
V1/n1 = V2/n2
Where,
V1= initial volume
n1= initial number of mols
V2= final volume
n2= final number of mols
We have that:
V1= 8.27 L
n1= 0.333 mols
n2= 0.187 mols
V2= ?
Substituting in equation:
8.27 L / 0.333 mols = V2/0.187 mols
V2= 24.83 x 0.187
V2= 4.64 L
Here we need Ideal Gas Law equation:
PV = nRT
Where:
P= pressure ------> (1.30 atm)
V= volume -----> (?)
n= number of mols of substance ------> (0.222 mols)
R= gas constant (in this case we use it in atm: 0.0821 L . atm / K . mol)
T= temperature (in Kelvins) -----> (298K)
We rearrange equation to solve for Volume, and put values on it:
V = n R T / P
V= (0.222 mols) x (0.0821 L . atm / K . mol) x (298 K) / 1.30 atm
V = 4.18 L
Here we need Ideal Gas Law equation, similar to previous question:
PV = nRT
Where:
P= pressure ------> (?)
V= volume
n= number of mols of substance
R= gas constant (in this case we use it in bars: 0.0831447 L bar / mol K)
T= temperature (in Kelvins) -----> (277K)
With density and molar mass we can calculate mols of NO2.
With density we know that 2.25 g are present in 1 L of solution.
Molar mass of NO2 = 46.0055 g/mol
Mols of NO2 = 2.25 g (1 mol / 46.0055 g) = 0.0489 mols of NO2
We know that we have grams per liter, so, volume will be 1 L.
We rearrange equation to solve for Pressure, and put values on it:
P = n RT / V
P= (0.0489 mols) x (0.0831447 L bar / mol K) x (277 K) / 1 L
P = 1.1262 bars = 1.13 bars
The number of mols of each gas present in the mixture is proportional to its partial pressure. So, with this we can calculate mole fraction of oxygen gas.
Mol Fraction of O2 = Pressure of O2 in the mixture / Total Pressure
Mol Fraction of O2 = 56.0 Torr / 774 Torr
Mol Fraction of O2 = 0.0724 Torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.