University Science Books Map ald McQuarrie. Peter A. Rock Ethan Gallogly present
ID: 996492 • Letter: U
Question
University Science Books Map ald McQuarrie. Peter A. Rock Ethan Gallogly presented by Sapling Learning oxidizing agent. A 9.63-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form sb3 (aq). The sb3 (aq) is oxidized by 49.7 mL of a 0.110 M aqueous solution of KBrog(aq). The unbalanced equation for the reaction is Bro, (aq)+ sbat (aq) Br (aq) sbs (aq) unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore Number Number 8 view solution Check Answer Next Exit Give UpExplanation / Answer
Br03- --> Br-
balance the oxygen using H20
BrO3- ---> Br- + 3H20
now balance the Hydrogen atoms using H+
so
Br03- + 6H+ ---> Br- + 3H20
now
balance the charge using electrons
so
Br03- + 6H+ + 6e- ---> Br- + 3H20
now
Sb+3 ---> Sb+5 + 2e-
so
the overall balanced reaction is
Br03- + 6H+ + 3 Sb+3 ---> Br- + 3H20 + 3 Sb+5
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of Br03- = 0.11 x 49.7 x 10-3
moles of Br03- = 5.467 x 10-3
now
we can see that
moles of Sb+3 = 3 x moles of Br03-
so
moles of Sb+3 = 3 x 5.467 x 10-3
moles of Sb+3 = 16.401 x 10-3
now
mass = moles x molar mass
so
mass of Sb+3 = 16.401 x 10-3 x 121.76
mass of Sb+3 = 1.997
so
amount of antimony in the sample is 1.997 g
now
% = 1.997 x 100 / 9.63
% = 20.737
so
% antimony in the ore is 20.737 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.