3. The value of 1° for the reaction below is +128.1 kJ: CH3OH (l) CO (g) + 2H2 (
ID: 996627 • Letter: 3
Question
3. The value of 1° for the reaction below is +128.1 kJ: CH3OH (l) CO (g) + 2H2 (g) How many kJ of heat are consumed when 15.5 g of CH3OH (1) decomposes as shown in the equation? A)0.48 B)62.0 C)1.3 × D) 32 E) 8.3 The specific heat of water is 4.18 J/g.K. What is the Molar heat capacity (Joules) of water? 4· A. 8.32 B. 66.88 C. 75.24 D. 1.0E. 4180 A stock solution of HNO3 is prepared and found to contain 13.5 M of HNO3. If25.0 mL of the stock solution is diluted to a final volume of 0.500 L. the concentration of the diluted solution is_ 5. M. B. A) 0.270 B)1.48 C)0.675 D)675 E) 270 6· The concentration of species in 500 mL of a 2.104 M solution of sodium sulfate is M sodium ion and -M sulfate ion. A) 2.104, 1.052 D) 1.052, 1.052 B2.104, 2.104 E) 4.208,2.104 C)2.104, 4.208 7. A neutralization reaction between an acid and a metal hydroxide produces A) water and a salt D) sodium hydroxide B) hydrogen gas E) ammonia C) oxygen gas 8. When H2SO4 is neutralized by NaOH in aqueous solution, the net ionic equation is A) SO42-(aq) + 2Na+ (aq) Na2SO4 (aq) B) SO42-(aq) + 2Na+ (aq) Na2SO4(s) C) H+ (aq) + OH-(aq) H2O (l) D) H2SO4 (aq) + 20H. (aq) 2H20 (l) + SO42-(aq) E) 2H+ (aq) + 2NaOH (aq) 21120 (1) + 2Na+ (aq) in solution. 9. A weak electrolyte exists predominantly as B) ions C) moleculesD) electrons E) an isotope A) atoms 10. A 0.100 M solution ofwll contain the highest concentration of potassium ionsExplanation / Answer
3 For 1 mole of MeOH decomposition, +128.1KJ heat is consumed.
15.5 g of MeOH= 15.5/32mol= 0.484375
So heat consumed = +128.1*0.484375=62.0484375 ~62.05 KJ. OPTION B.
4) the specific heat capacity of water is 4.18 J/gK.
Molar heat capacity = Molar mass * specific heat capacity
so Molar heat capacity of water = 18 *4.18 =75.24 J/Kmol. Option C.
5) 25 mL of 13.5 M HNO3 was taken from stock solution and diluted to 0.5L
so by S1V1=S2V2 rule;
25*13.5=S2*500; S2=25*13.5/500 = 0.675 M. OPTION C.
6) Na2SO4 = 2Na+ + SO42-
one molar solution of Na2SO4 give 2 mole of Na+ and 1 mole of SO42-.
therefore,2.104 molar solution of Na2SO4 give 4.208 M Na+ and 2.104 M of SO42-.
7) water and salt
8)D.
9) C
10) Options are not given.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.