Sodium carbonate (Na_2Co_3) is reacted with concentrated hydrochloric acid at 37
ID: 996633 • Letter: S
Question
Sodium carbonate (Na_2Co_3) is reacted with concentrated hydrochloric acid at 37.0degreeC and 1.00 atm. The reaction of 10.6 g of sodium carbonate with excess hydrochloric acid under these conditions will produce what volume of the CO_2 gas? 1. If 1.0 mol He and 1.0 mol CH_4 gases are placed in the same balloon, CH_4 will exert more pressure because it has more atoms in its molecule: 2. A solution of table salt (NaCI) in water (H_2O) is a mixture of two elements; 3. Isotopes of an element have the same mass but different number of protons: 4. A 0.15 mole of water will weigh 0.15 grams: 5 In the periodic table of elements, the elements with similar chemical properties are found in the same period: 6. The protons and neutron of an atom are found in its highest occupied energy level;Explanation / Answer
10)
Na2CO3 + 2HCl --------> CO2 + 2NaCl + H2O
mol Na2CO3= 10.6g/106g/mol= 0.1mol
Looking at the equation we can say that 1 mol of Na2CO3 produces 1 mol of CO2, so, 0.1mol of Na2CO3 produces 0.1mol of CO2.
PV=nRT
V= 0.1mol x 0.082L.atm/mol.K x 310K/1atm = 2.542L
Part B:
1) the pressure is not related with the amount of atoms of the molecule. It is related with the amount of the entire molecule. So, this is false.
2) This is false, H2O and NaCl are not elements, are compounds.
3) Isotopes has the same amount of protons, they differ in the amount of neutrons, so this is false.
4) mass= mole x MW = 0.15mol x 18g/mol = 2.7g. So, this is false.
5) False, they are found in groups! (the columns in the table)
6) False! neutron and protons are found in the nucleus .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.