How many total ions are there in 44 moles of NasPOt? 2.65 times 10^25 ions 7.95
ID: 997172 • Letter: H
Question
How many total ions are there in 44 moles of NasPOt? 2.65 times 10^25 ions 7.95 times 10^25 ions 1.06 times 10^26 ions 2.12 times 10^26 ions A small glass of water contains 75.96 grams of water. How many moles of hydrogen atoms are in this glass of water? 4.22 8.44 5.08 2.54 times 10^2 A solution is known to contain 28% phosphoric acid by mass. This means that The density of this solution is 2.8 g/ml. 1 mL of this solution contains 28 g of phosphoric acid 100 g of this solution contains 28 g of phosphoric acid 1 L of this solution has a mass of 28 g e. 1 L of this solution contains 28 mL of phosphoric acid B3 T.Explanation / Answer
1.
Na3PO4 = 3 ions of Na+ and 1 ion of PO4-3
total ions = 4
1 mol = 4 ions
1 mol = 6.022*10^23 molecules
44 mol = 44*4*6.022*10^23 = 1.059872*10^26
2.
75.96 g of H2O
mol ofH
mol of water = mass/MW = 75.96/18 = 4.22 mol
1 mol = 2 mol of H
then
4.22 mol o f water = 4.22*2 =8.44 mol of H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.