Tin(III) Acetate and Magnesium Hydroxide react in a double replacement reaction.
ID: 998099 • Letter: T
Question
Tin(III) Acetate and Magnesium Hydroxide react in a double replacement reaction. How many grams of magnesium hydroxide are needed to produce 3.97 time 10^22 partocles of tin(III) hydroxide? 5.74 g mg If 26 moles of potassium chloride are formed when potassium and chlorine are combined, how many grams of potassium a required to react with chlorine? 1,014 gk If 15.9 moles of manganese (IV) oxide react with Alumimum, how many particles of Aluminum oxide a formed? 6.38 times 10^24 map Magnesium Chloride reacts with Tim (IV) Sulfide. How many particles of magnesium sulphide will be formed if 260.523 grams of Tin (IV) Chloride are also formed? 1.21 times 10^24 map Mg Potassium Chlorate decomposes to form potassium Chloride and oxygen. If 4.214 times 10^24 particles of potassium Chloride decomposes, how many moles of oxygen are formed? 10.5 mol O_2Explanation / Answer
Answer – 9) We are given particles of Sn(OH)3 = 3.97*1022
We know reaction –
2 Sn(OAc)3 + 3 Mg(OH)2 ----> 2 Sn(OH)3 + 3 Mg(OAc)2
Now first we need to calculate the moles from particles
We know
6.023*1023 particles = 1 moles
3.97*1022 particles = ?
= 0.0659 moles
From the balanced reaction –
2 moles of Sn(OH)3 = 3 moles of Mg(OH)2
0.0659 moles of Sn(OH)3 = ?
= 0.0989 moles of Mg(OH)2
Mass of Mg(OH)2 = 0.0989 moles * 58.32 g/mole
= 5.77 g
10) We are given, moles of KCl = 26 moles
Reaction – 2 KCl + Cl2 ----> 2 KCl
We know
2 moles of KCl = 2 moles of K
So, 26 moles of KCl = ?
= 26 moles of K
Now mass of K
Mass of K = 52 moles * 39.098 g/mol
= 1016.5 g
11) We are given, moles of MnO2 = 15.9 moles
Reaction –
2 MnO2 + 4 Al ----> 2 Al2O3 + 2 Mn4+
From the above balanced reaction –
2 moles of MnO2 = 2 moles of Al2O3
15.9 moles of MnO2 = ?
= 15.9 moles of Al2O3
Now need to convert the moles to particles
We know
1 moles = 6.023 *1023 particles
So, 15.9 moles of Al2O3 = ?
= 9.58*1024 particles of Al2O3
12) We are given, mass of SnCl4 = 260.523 g
Reaction – 2 MgCl2 + SnS2 ----> SnCl4 + 2 MgS
Now we need to calculate the moles of SnCl4
Moles of SnCl4 = 260.523 g / 260.5 g.mol-1
= 1.0 moles
From the balanced equation –
1 moles of SnCl4 = 2 moles of MgS
So, 1.0 moles of SnCl4 = ?
= 2 moles of MgS
Now need to convert the moles to particles
We know
1 moles = 6.023 *1023 particles
So, 2.0 moles of MgS = ?
= 1.20*1024 particles of MgS
13) We are given the , particles of KCl = 4.214*1024 particles
We know reaction – 2 KClO3 -----> 2 KCl + 3 O2
Now need to convert the moles to particles
We know
6.023 *1023 particles = 1 moles
So, 4.214*1024 particles = ?
= 6.99 moles of KCl
We know,
2 moles of KCl = 3 moles of O2
6.99 moles of KCl = ?
= 10.5 moles O2
So, 10.5 moles of O2 formed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.