The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually
ID: 999024 • Letter: T
Question
The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually convert the hydrocarbon into carbon dioxide and water. The overall reactions of a number of such steps for methane gas is as follows: CH4(g)+5O2(g)+5NO(g)CO2(g)+H2O(g)+5NO2(g)+2OH(g) Suppose that an atmospheric chemist combines 160 mL of methane at STP, 890 mL of oxygen at STP, and 57.0 mL of NO at STP in a 2.0 L flask. The reaction is allowed to stand for several weeks at 275 K.
Part A
If the reaction reaches 90.0% of completion (90.0% of the limiting reactant is consumed), what are the partial pressures of each of the reactants in the flask at 275 K?
Part B
If the reaction reaches 90.0% of completion (90.0% of the limiting reactant is consumed), what are the partial pressures of each of the products in the flask at 275 K?
Part C
What is the total pressure in the flask?
Explanation / Answer
Assuming Ideal gas behaviour,
Ideal gas equation is , P V = n R T
At STP, (Initial)
nCH4 = (1*0.160) / (0.0821*273) = 0.00714 mol
nO2 = (1*0.890) / (0.0821*273) = 0.0397 mol
nNO = (1*0.057) / (0.0821*273) = 0.00254 mol
According to the given stoichiometric equation,
1 mol CH4 = 5 mol O2 = 5 mol NO
So, for 0.00714 mol CH4 = 0.0357 mol O2 = 0.0357 mol NO are required.
Hence the limiting reagent is NO.
90% of limiting reagent is, 0.00254*90/100 = 0.002286 mol
Therefore, Number of moles of reactans remained after the reaction,
nCH4 = 0.00714 - (0.002286/5) = 0.006683 mol
nO2 = 0.0397 - 0.002286 = 0.03741 mol
nNO = 0.00254 - 0.002286 = 0.000254 mol
Now, The number of moles of products formed,
nCO2 = nH2O = 0.0004572 mol
nNO2 = 0.002286 mol
nOH = 0.0009144 mol
Part A:
The partial pressures of reactants,
PCH4 = (0.006683*0.0821*275) / 2.0 = 0.075 atm
PO2 = (0.03741*0.0821*275) / 2.0 = 0.42 atm
PNO = (0.000254*0.0821*275) / 2.0 = 0.0029 atm
Total pressure of reactants = 0.075 + 0.42 + 0.0029 = 0.4979 atm
Part B:
PCO2 = (0.0004572*0.0821*275) / 2.0 = 0.0052 atm
PH2O = (0.0004572*0.0821*275) / 2.0 = 0.0052 atm
PNO2 = (0.002286*0.0821*275) / 2.0 = 0.026 atm
POH = (0.0009144*0.0821*275) / 2.0 = 0.010 atm
Total pressure of products = 0.0052 + 0.0052 + 0.026 + 0.010 = 0.0464 atm
Part C:
Total prssure in the flask = 0.4979 + 0.0464 = 0.5443 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.