3 questions! Assortment of Chem Problems! PLEASE HELP?! Please answer if youre 1
ID: 999094 • Letter: 3
Question
3 questions! Assortment of Chem Problems! PLEASE HELP?! Please answer if youre 100% POSITIVE!
An equilibrium mixture contains 0.300 mol of each of the products (carbon dioxide and hydrogen gas) and 0.200 mol of each of the reactants (carbon monoxide and water vapor) in a 1.00-L container. How many moles of carbon dioxide would have to be added at constant temperature and volume to increase the amount of carbon monoxide to 0.300 mol once equilibrium has been reestablished?
It is not .71!
Using the given data, determine the rate constant of this reaction.
Using the given data, calculate the rate constant of this reaction.
Explanation / Answer
1) let us calculate the Keq
Keq = Product of concentrations of products / Product of concentration of reactants
Keq = [CO2] [H2] / [CO] [H2O]
Keq = 0.3 X 0.3 / 0.2 X 0.2 = 2.25
The increase in concentration of [CO] = 0.3
assuming [H2] and [H2O] are same as previous
Keq = [CO2] 0.3 / 0.2 X 0.3 = 2.25
[CO2] = 0.675
So moles of Co2 needs to be added = 0.675 - 0.3 = 0.375
2) First we will calculate the order with respect to the given reactants
As per the given rate of reactions
order with respect to A = 2
Order with respect to B = 0
So Rate of reaction = K[A]^2
K = 0.0181 / [0.29]^2 = 0.215 mol^-1 L sec^-1
3) We will determine the order of reaction with respect to both the reactants
Order with respect to A = 1
Order with respect to B = 2
RAte = K [A] [B]^2
K = Rate / [A][B]^2
K = 0.0814 / 0.23 X(0.25)^2 = 5.66 mol^2 L^2 sec^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.