Assume an average minimum daily requirement for calcium is 1,150. Mg. What perce
ID: 999192 • Letter: A
Question
Assume an average minimum daily requirement for calcium is 1,150. Mg. What percentage of your daily requirements could be met by drinking 1.0 L of water that has a water hardness value of 290.17 mg/L? The average volume (mL) of EDTA used during this experiment was determined to be 2.9 mL.
What is the average concentration (moles per liter) of Ca2+ ions present in the water sample? The average concentration of Ca2+ ions present in a sample of water was determined to be 3.5 x 10-4 mol/L. What is the average water hardness (ppm) for this sample of water?
Explanation / Answer
an average minimum daily requirement for calcium is 1,150 mg.
Water has a water hardness value of 290.17 mg/L so Our body consumes 290.17mg of Ca2+ per 1 L of water.
percentage of our daily requirements by 1L water = 290.17/1150 *100 = 25.23%
Average concentration of Ca2+ = 290.17*10-3 / 40 = 7.25*10-3 M
If the average concentration of Ca2+ ions present in a sample of water was determined to be 3.5 x 10-4 mol/L,
then 1 L of water contain 3.5 x 10-4*40=0.014 g = 14mg of Ca2+ in 1 L.
Thus 106 mL od water will have 103*14mg of Ca2+ = 14 g of Ca2+ . Thus Hardness of water is 14 ppm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.