A sample of pure CaCO_3 weighing 0.02500 g is dissolve in hydrochloric acid and
ID: 999386 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
1) a) CaCO3 is 0.025g n = m/MW where MW = 60.01g/mol and n = number of mols we have than
n = 0.025g/60.01g/mol = 4.17x10-4mol it are take to 250ml and we know than M = n/V where V is volume in l
M = 4.17x10-4mol/250x10-3l = 1.67x10-3M
C1xV1 = C2xV2 where C2 is the concentration of EDTA and V2 the volume spent of EDTA
C2 = C1xV1/V2 = C2 = 1.67x10-3Mx25ml/43.11ml = 9.68x10-4M
[EDTA] = 9.68x10-4M
b) C1xV1 = C2xV2 =) C2 = C1xV1/V2 = C2 = 9.68x10-4M x 14ml /250ml = 5.42x10-5M of CaCO3
[CaCO3] = 5.42x10-5M in the lake water now make the convertion of M to mg/ml
5.42x10-5M x 60.01g/mol x 1000mg/g x 1l/1000ml = 3.25x10-3mg/ml
2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.