Calculate the pH of a solution formed by mixing 250.0 mL of 0.15 M HCHO_2 with 1
ID: 1000845 • Letter: C
Question
Calculate the pH of a solution formed by mixing 250.0 mL of 0.15 M HCHO_2 with 100.0 mL of 0.20 M LiCHO_2. The K_a for HCHO_2 is 1.8 Times 10^-4. 10.13 3.74 3.47 3.87 10.53 Determine the molar solubility of AgBr in a solution containing 0.200 M NaBr. Ksp (AgBr) = 7.7 Times 10^-13. 0.200 M 8.8 Times 10^-7 M 3.8 Times 10^-12 M 1.54 Times 10^-13 M 5.8 Times 10^-5 M Determine the molar solubility of Agl in pure water. K_sp (Agl) = 8.51 Times 10^-17. 8.51 Times 10-17 M 2.77 Times 10^-6 M 4.40 Times 10^-6 M 4.26 Times 10^-17 M 9.22 Times 10^-9 M Determine the pH of a 0.00598 M HClO_4 solution. 7.566 6.434 3.558 2.223 11.777 Determine the pH of a 0.227 M C_5H_5N solution at 25 degree C. The K_b of C_5H_5N is 1.7 Times 10^-9. 4.71 9.29 10.14 9.41 4.59Explanation / Answer
10.
0.227 M
Kb = 1.7 x 10-9
C5H5 is a weak base. In water it has equilibrium constant. The equilibrium is:
C5H5N(aq) + H2O(l) <=> C5H5NH+(aq) + OH-
Kb describes this equilibrium:
Kb = [C5H5NH+][OH-]/[C5H5N] = 1.7 x 10-9
For a monoprotic acid or base
Ka x Kb = Kw = 1.0 x 10-14
Let [OH-] = [C5H5NH+] = x, and let [C5H5N] = 0.227 – x;
Put these values into the equation for Kb.
(x)(x)/(0.227 - x) = 1.7 x 10-9
x2 = 1.7 x 10-9 (0.227 - x)
x2 = 1.7 x 10-9 (0.227)
[Neglecting x term in the denominator since x << 0.227]
x2 = 1.7 x 10-9 (0.227)
x2 = 3.86 x 10-10
x = 1.96 x 10-5
So,
x = 1.96 x 10-5 = [OH-]
[H+][OH-] = 1.0 x 10-14
[H+] = (1.0 x 10-14)/( 1.96 x 10-5) = 5.1 x 10-10 M
pH = -log(5.1 x 10-10) = 9.29
9.
Perchloric acid (HClO4) is a strong acid. It will dissociate completely.
HClO4 H+ + ClO4-
[H+] = 0.00598 M
pH = - log [H+] = - log (0.00598) =.2.22
8.
AgI(s) Ag(aq) + I(aq)
note that [Ag] = [I] = x
Ksp = [Ag][I]
8.51 x 10-17 =x²
x = 9.22 x 10-9
[Ag] = 9.22 x 10-9
Solubility is therefore 9.22 x 10-9 mol/liter (quite insoluble).
6.
calculate the pH of a solution formed by mixing 250 mL of 0.15 M HCOOH with 100 mL of 0.2 M HCOOLi. Ka for HCOOH is 1.8 x 10-4
Molarity = moles/Liter
250 mL of 0.15 M HCOOH
Moles of HCOOH = 0.25 L x 0.15 M = 0.0375
100 mL of 0.2 M HCOOLi
Moles of HCOOLi = 0.10 L x 0.2 M = 0.0200
Total volume = 250 mL + 100 mL = 350 mL = 0.35 L
So,
Final concentrations are
[HCOOH] = 0.0375 mol / 0.35 L = 0 110 M
[HCOOLi] = 0.0200 mol / 0.35 L = 0 057 M
Ka = 1.8 x 10-4
pKa = -log Ka = - log (1.8 x 10-4) = 3.74
Using Henderson-Hesselbalch equation
pH = pKa + log [salt]/[acid]
pH = pKa + log [HCOOLi] / [HCOOH]
= 3.74 + log (0 057 / 0 110)
= 3.74 – 0.29
= 3.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.