A 2 mL sample of copper (II) sulfate CuSO4 was found to have a concentration of
ID: 1000961 • Letter: A
Question
A 2 mL sample of copper (II) sulfate CuSO4 was found to have a concentration of 0.004M.
a. How many moles of copper are in the solution?
b. How many moles of sulfate are in the solution?
c. How many grams of copper are in the sample?
d. Write the concentration in grams of copper per milliliter of solution.
e. If 1 mL of the sample is added to a 50 mL volumetric flask and diluted with water, what is the concentration of the diluted solution?
f. How many moles of copper are in the diluted solution?
Please show units :)
Explanation / Answer
Given that 2 mL sample of copper (II) sulfate CuSO4 was found to have a concentration of 0.004M.
Molarity of CuSO4 = moles of CuSO4 / volume in Litres
0.004M = moles of CuSO4/ 0.002 L
Hence,
moles of CuSO4 = 8 x 10-6 mol
CuSO4 ----------------> Cu2+ + SO42-
1 mol 1 mol 1 mol
8 x 10-6 mol 8 x 10-6 mol 8 x 10-6 mol
a) Moles of copper
Moles of copper = 8 x 10-6 mol
b) moles of sulfate = 8 x 10-6 mol
c) grams of copper
= Moles of copper x molar mass of copper
= 8 x 10-6 mol x 63.5 g/mol
= 508 x 10-6 g
d) concentration in grams of copper per milliliter of solution
= mass / mL
= 508 x 10-6 g / 2 ml
= 254 x 10-6 g/ml
e) M1V1 = M2V2
1 mL x 0.004 M = M2 x 50 mL
M2 = 8 x 10-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.