A 2 cm tall object (an arrow) is positioned 3 m away from a concave mirror (f =
ID: 2002468 • Letter: A
Question
A 2 cm tall object (an arrow) is positioned 3 m away from a concave mirror (f = 2 m, located at x = 10 m as shown. Draw all four of the principal rays emanating from the tip of the arrow. Use your drawing (no calculations are required) to answer the following questions.
12. [1pt]
Enter the y coordinates for the points where each of the four principal rays is reflected from the mirror. Enter the coordinates (in centimetres), from largest to smallest.
Correct, computer gets: 8, 2, 0, -4
13. [1pt]
Enter the coordinates for the tip of the arrow's image, x (in metres) and y (in centimetres).
Answer 1 of 2:
Answer 2 of 2:
Explanation / Answer
f = focal length = 2 m
do = object distance = 3 m
di = image distance = X-Coordinate
using the mirror equation
1/f = 1/do + 1/di
1/2 = 1/3 + 1/di
di = 6 m
ho = object height = 2 cm
hi = image height = Y-coordinate
using the equation
hi/ho = - di /do
hi/2 = - 6 / 3
hi = - 4 cm
X = 6 , Y = -4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.