5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 4.0 3.0 2.0 1.0 Part B: Determination of
ID: 1001665 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
Tube-6:
Initial moles of Fe3+(aq) = MxV = 0.0030 mol/L x 5.0x10-3L = 1.5x10-5 mol
Initial moles of HSCN = MxV = 0.0030 mol/L x 1.0x10-3L = 3.0x10-6 mol
Total volume of the solution = 10 mL = 1.0 x10-2 L
Initial moles of HNO3 = initial moles of H+(aq) = 0.5 mol/L x 1.0 x10-2 L = 5.0x10-3 mol
Equilibrium concentration of FeSCN2+(aq)= 6.23x10-5M
Hence equilibrium moles of FeSCN2+(aq) = 6.23x10-5 mol/L x 1.0 x10-2 L = 6.23x10-7 mol
The balanced chemical reaction in equilibrium is
Fe3+(aq) + HSCN ---------- > FeSCN2+(aq) + H+
Hence [Fe3+(aq)]eq = (1.5x10-5 mol - 6.23x10-7 mol) / 1.0 x10-2 L = 1.438x10-3 M (answer)
[HSCN]eq = (3.0x10-6 mol - 6.23x10-7 mol) / 1.0 x10-2 L = 2.377x10-4 M (answer)
[H+]eq = (5.0x10-3 mol + 6.23x10-7 mol) / 1.0 x10-2 L = 0.5 M (answer)
Hence Kc = (6.23x10-5 M x 0.5 M) / (1.438x10-3 M x 2.377x10-4 M) = 91.1 (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.