Calculate the normality and the molarity of the solution given. Solute density,
ID: 1002871 • Letter: C
Question
Calculate the normality and the molarity of the solution given.
Solute density, g/mL. Wt.-percent
(a) HCl 1.179 36.0
(b) H2SO4 1.835 96.0
(c) NaOH 1.043 4.00
(d) Na2CO3 1.040 4.00
Explanation / Answer
a)
Percentage = 36% means 36 g of HCl in 100g of solution
volume of the solution = 100/1.179 = 84.8176 mL
normality = (36/(36.5/1))*(1000/84.8176) = 11.628 N
b)
Percentage = 96% means 96 g of H2SO4 in 100g of solution
volume of the solution = 100/1.835 = 54.496 mL
normality = (96/(98/2))*(1000/54.496) = 35.95 N
c)
Percentage = 4% means 4 g of NaOH in 100g of solution
volume of the solution = 100/1.043 = 95.877 mL
normality = (4/(40/1))*(1000/95.877) = 1.043 N
d)
Percentage = 4% means 4 g of Na2CO3 in 100g of solution
volume of the solution = 100/1.04 = 96.154 mL
normality = (4/(108/2))*(1000/96.154) = 0.7704 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.