Calculate the moles of OH- added during titration, the moles of KHP titrated, an
ID: 946320 • Letter: C
Question
Calculate the moles of OH- added during titration, the moles of KHP titrated, and the experimental Molar Mass of KHP.Concentration of Base (NaOH): .115M Concentration of Acid (HCl): .104M Mass of KHP used in titration: .121g Total Volume of Base used in titration: 5.25mL Calculate the moles of OH- added during titration, the moles of KHP titrated, and the experimental Molar Mass of KHP.
Concentration of Base (NaOH): .115M Concentration of Acid (HCl): .104M Mass of KHP used in titration: .121g Total Volume of Base used in titration: 5.25mL
Concentration of Base (NaOH): .115M Concentration of Acid (HCl): .104M Mass of KHP used in titration: .121g Total Volume of Base used in titration: 5.25mL
Explanation / Answer
Number of moles of OH- = Conc x Volume
= 0.115 x 5.25
= 0.60 moles
Moles oF KHP = 0.104 x 121
= 0.012 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.