Calculate the molar heat of reaction from the following data: CaO (s) + H 2 O (i
ID: 910257 • Letter: C
Question
Calculate the molar heat of reaction from the following data:
CaO(s) + H2O(i) Ca(OH)2(aq)
50.23 mL H2O (at 23.5°C) were added to a styrofoam container before 0.514g CaO were added and allowed to react to completion. The maximum temperature reached by the solution was 27.5°C.
A) Determine the T
B) Mass of the system (density of water at 23.5 °C is 0.998g/mL)
C) Amount of heat liberated by (given off by) the system (the specific heat of water is 4.184 J/g*°C))
D) Calculate the heat liberated per mole of reactant (CaO = 56.08 g/mol)
E) What is the proper sign (negative or positive) for the heat of reaction of this system and why?
Explanation / Answer
ANSWER:
A) T = 27.5 - 23.5 = 4C
Heat is released in the process because the temperature of the system has increased.
Heat released in te process = mass X heat capacity X temperature change
Heat released = 50.2 X 4.184 X (27.5 - 23.5) = 840.14J
Hint: mass = volume X density
D) 0.514g of CaO results in release of 840.14 J of heat. One mole (56.08g) will result in 840.14 /0.514 X 56.08 = 91.66KJ of energy ( = Molar heat of the system)
E) The sign of heat of reaction is negative for the reaction as the energy is released. products will have less energy than reactants.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.