Calculate the molar enthalpy of neutralization for the limiting reagent. The for
ID: 560722 • Letter: C
Question
Calculate the molar enthalpy of neutralization for the limiting reagent. The formula is; 2NaOH+H2SO4———> 2H2O+Na2SO4 Volume of NaOH is 50 ml for H2SO4 31 ml C is 1mol/l for both of them Initual Temperature is 20 Final temperature is 30 (same for both) (Assume the density of the solution is equal to that of water and the specific heat capacity is 4.18 J/g•Celsius) Calculate the molar enthalpy of neutralization for the limiting reagent. The formula is; 2NaOH+H2SO4———> 2H2O+Na2SO4 Volume of NaOH is 50 ml for H2SO4 31 ml C is 1mol/l for both of them Initual Temperature is 20 Final temperature is 30 (same for both) (Assume the density of the solution is equal to that of water and the specific heat capacity is 4.18 J/g•Celsius) The formula is; 2NaOH+H2SO4———> 2H2O+Na2SO4 Volume of NaOH is 50 ml for H2SO4 31 ml C is 1mol/l for both of them Initual Temperature is 20 Final temperature is 30 (same for both) (Assume the density of the solution is equal to that of water and the specific heat capacity is 4.18 J/g•Celsius)Explanation / Answer
Qsoln= m*C*(Tf-Ti
Qsoln= (50+31)(4.184)(30-20) = 3389.04 J
assume
Qrxn = - Qsoln = - 3389.04
mol of NaOH is limiting, so mol of NaOH = MV = 1*50 = 50 mmol
HRxn = Qrxn/mol = -3389.04 * (50*10^-3) = -169.452 J/mmol = -169452 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.