Calculate the molar concentration of oxygen in water at 25C for apartial pressur
ID: 676658 • Letter: C
Question
Calculate the molar concentration of oxygen in water at 25C for apartial pressure of 23atm. The Henry's law constant for oxygen is1.3x10^-3.and
A solution of vinegar is 5.14% by mass acetic acid in water.Assuming the density of the vinegar is 1.00g/mL what is themolarity of the acetic acid?
Basically, I've been stuck on these same two problems for over anhour. I know I'm missing something blatantly obvious, but I can'tfor the life of me figure it out. I need some serious help. Thanks.Also, I know for the first I need to convert the numerator to molesand the denominator to Liters, but my brain doesn't seem toremember how to do that. Sorry.
Explanation / Answer
I know to do the 2nd question only: A solution of vinegar is 5.14% by mass acetic acid in water.Assuming the density of the vinegar is 1.00g/mL what is themolarity of the acetic acid? Assume the volume is 1000mL Density = mass/volume 1 = mass/1000 Mass of solution = 1000g Mass of acetic acid = 1000 x 5.14% = 51.4g n(CH3COOH) = m/M = 51.4/60.05 = 0.856mol c(CH3COOH) = n/v = 0.856/1 = 0.856M Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.