Calculate the molar concentration of an iodate solution prepared by dissolving 1
ID: 1003035 • Letter: C
Question
Calculate the molar concentration of an iodate solution prepared by dissolving 1.33 g of KIO_3 and diluting to volume with distilled water in a 100-mL volumetric flask. Calculate the molar concentration of a thiosulfate solution from the following information: A 30.-mL aliquot of a 0.0114 M KIO_3 solution is added to a flask containing 2 g of KI and 10 ml_of 0.5 M H_2SO_4. The resulting solution is titrated to a starch endpoint with 39 mL of the thiosulfate solution. Calculate the weight percent of ascorbic acid in a tablet of Vitamin C from the following data: A 90 mg sample of a crushed Vitamin C tablet was dissolved in 40 mL of H_2SO_4 and 20 mL of water. Two grams of KI and 25 mL of 0.00860 M KIO_3 solution was added, and the mixture titrated to a starch endpoint. The titration required 10. mL of 0.0590 M thiosulfate solution.Explanation / Answer
Ans 2- We have mass of KIO3 = 1.33 g
Molar mass of KIO3 = 39 + 126+3x16 = 214 g/mol
Volume of solution = 100 ml = 0.1 L ( 100/ 1000)
Molar concentration = moles of solute/ volume of solution in Litres
Moles of KIO3 = mass of KIO3/ Molar mass of KIO3
1.33 g/ 214 g /mol
= 0.006 Moles
Molar concentration( Molarity) = 0.006/ 0.1 = 0.06 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.