Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomi
ID: 1003996 • Letter: C
Question
Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomic absorption spectroscopy (AAS). A standard mixture containing 1.32 g Co/mL and 1.12 g Ti/mL measured by AAS produced a signal-to-signal ratio of 1.86 Ti: 1.00 Co. A mixture was prepared by combining 4.00 mL of a Ti(IV) solution of unknown concentration with 4.00 mL of a 11.5 g/mL solution of Co(II). The absorbance of the mixture at the Ti(IV) wavelength was 0.159 and the absorbance at the Co(II) wavelength was 0.182. Determine the concentration, in moles per liter, of Ti(IV) in the original unknown solution.
Explanation / Answer
Solution:
[Co] = 0.0115 gm / mL
moles of Co = 0.0115 gm /ml * 4 ml
= 0.046 moles
moles of Ti = 2 * 0.046 moles = 0.092 moles
[Ti] = 0.092 moles /0.004 lt = 23 moles / lt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.