Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the fraction of atom sites that are vacant for copper (C\'u) at its ni

ID: 1004082 • Letter: C

Question

Calculate the fraction of atom sites that are vacant for copper (C'u) at its niching temperature of 1084degree C (1357 K). Assume an energy for vacancy formation of 0.90 eV/atom. Repeat this calculation at room temperature (298 K). What is the ratio of NJN (1357 K) and .V/Ar (298 K)? Atomic radius, crystal structure, electronegativity, and the most common valence are given in the following table for several elements: for those that are nonmetals, only atomic radii are indicated. Compute the radius r of an impurity atom O that will just fit into an FCC octahedral site in terms of the atomic radius K of the host atom (without introducing lattice strains). (H) Repeat part (a) for the FCC tetrahedral site. (Not?: You may want to consult Figure 4.3a.) 4.16 Calculate the composition, in weight percent, of an alloy that contains 105 kg of Fe. 0.2 kg of C. and 1.0 kg of Cr. 4J4 Gold (Au) forms a substitutional solid solution with silver Compute the weight percent of gold that must he added to silver to yield an alloy that contains 5.5 times I0^1 Au atoms per cubic centimeter. The densities of pure Au and Ag are 19.32 and 10.49 g/cm respectively.

Explanation / Answer

Answer 4.16)

Composition of a given alloy is,

Weight of Fe = 105 Kg.

Weight of C = 0.2 Kg,

Weight of Cr = 1.0 Kg.

Total weight of an alloy = Weight of Fe + Weight of C + Weight of Cr.

Total weight of an alloy = 105 + 0.2 + 1.0

Total weight of an alloy = 106.2 Kg.

(w/w) % of component = (Weight of component / Total weight of an alloy) x 100

Using this formula and given values,

1) Composition of Fe

(w/w) % of Fe = (Weight of Fe / Total weight of an alloy) x 100

(w/w) % of Fe = (105 / 106.2) x 100

(w/w) % of Fe = 98.87

2) Composition of C,

(w/w) % of C = (Weight of C / Total weight of an alloy) x 100

(w/w) % of C = (0.2/ 106.2) x 100

(w/w) % of C = 0.188

3) Composition of Cr

(w/w) % of Cr = (Weight of Cr / Total weight of an alloy) x 100

(w/w) % of Cr = (1.0/ 106.2) x 100

(w/w) % of Cr = 0.942

Hence composition of Fe-C-Cr alloy in weight percent is,

98.870 % (w/w) Iron , 0.188 % (w/w) Carbon, 0.942 % (w/w) Chromium.

================XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX=====================

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote