The ethylene oxide reactant used in the production of ethylene glycol is made by
ID: 1004084 • Letter: T
Question
The ethylene oxide reactant used in the production of ethylene glycol is made by the partial oxidation of ethylene with excess oxygen over a silver catalyst. The primary reaction is: C2H4 + O2 = C2H4O Unfortunately some of the ethylene also undergoes complete oxidation to C02 and water according to: C2H4 + O2 CO2 + H2O For a feed flow of 1000 moles/h containing 10% (mole basis) ethylene, and an ethylene conversion of 25%, a yield of 8% ethylene oxide is obtained, determine the flow rates of the species leaving the reactor.Explanation / Answer
feed flow = 1000 mol/hr
so moles of ethylene = 100 mol/hr
and no of moles of ethylene converted = 25 mol/hr
no of moles of ethylene not converted =75 mol/hr
yield of ethylene oxide = 8% of 25 = 2 moles/hr
yield of co2 + water = 92%of 25 = 23 moles/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.