The ethylene glycol molecule has the following composition: CH 2 (OH)CH 2 (OH).
ID: 516968 • Letter: T
Question
The ethylene glycol molecule has the following composition: CH2(OH)CH2(OH). It is a liquid at room temperature with a density of 1.11 g/mL. Ethylene glycol is commonly used as automotive antifreeze, where it's mixed with water in the car's cooling system (the radiator)
a) How many liters of ethylene glycol should you add to your car's radiator containing 8.25 L of water, if the coolest winter temperature in your areais -15 degress Celsius?
b) Calculate the boiling point of this water-ethylene glycol mixture.
Explanation / Answer
a) using depression in freezing point
delta Tf = Kf x molality
= Kf x (mass/molar mass) x (1/mass of solventKg)
15 = 1.86 x(m/62)(1/8.25)
mass of solute = 4125 g
volume of ethylene glycol = mass/ density
= 4125g/1.11g/mL
= 3716.22mL
Part B
to calculate the boiling point we use elevation of boiling point
Delta Tb = Kb x m
= 0.512K.Kg.m-1 x (4125g/62g/mol) /8.25 Kg
= 4.129 K or 4.129C
Thus boiling point of that solution = 104.129 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.