A) A balloon is inflated to a volume of 3.34 L at sea level, where the pressure
ID: 1004208 • Letter: A
Question
A) A balloon is inflated to a volume of 3.34 L at sea level, where the pressure is 1.00 atm and the temperature is 18 °C. Suppose the balloon is released and rises to a point where the pressure is 575 torr. What is the temperature if the new volume of the balloon is 3.00 L at a pressure of 575 torr?
B) A bicycle tire is inflated to a pressure of 85 psi inside a warm garage at a temperature of 23 °C. What will the pressure of the tire be if the bike is taken outside on a cold winter day where the temperature is -30 °C?
Explanation / Answer
Initail conditions of tempperature , pressure and Volume T1= 18 deg.c =18+273.15= 291.15, P1=1 atm=760torr and V1= 3.34L
P1V1/T1= 760*3.34/291.15 =8.72
Final conditions of teperature, pressure and volume, T2= T2, P2= 575 Torr and V2= 3L
from P1V1/T1= P2V2/T2
8.72= 575*3/T2
T2= 575*3/8.72=197.8 K =-75.35 deg.c
b) from P1V1/T1= P2V2/T2
V1= V2 and P1/T1= P2/T2
P1= 85/14.7 atm =5.78 atm ( 14.7 psi =1 atm) T1= 23+273.15= 296.15 T2= -30+?273.15 =243.15K
P2= P1T2/T1= 5.78*243.15/296.15=4.75 atm = 69.825 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.