At a particular temperature, K = 1.00 times 10^2 for the reaction: In a n experi
ID: 1004641 • Letter: A
Question
At a particular temperature, K = 1.00 times 10^2 for the reaction: In a n experiment at this temperature, 1.80 mol of H_2 and 1.80 mol of F_2 are introduced into a 1.15-L flask and allowed to react. At equilibrium, all species remain in the gas phase. What is the equilibrium concentration (in mol/L) of H_2? What is the equilibrium concentration (in mol/L) of HF? To the mixture above, an additional 6.30 times 10^-1 mol of H_2 is a added. What is the new equilibrium concentration (in mol/L) of HF?Explanation / Answer
H2(g) + F2(g) <===> 2HF(g)
K = [HF]^2/[H2][F2]
Concentration of H2 = 1.8/1.15 = 1.565 M
concentration of F2 = 1.8/1.15 = 1.565 M
at equilibrium
concentration of HF = 2x
Concentration of H2 = 1.565-x M
concentration of F2 = 1.565-x M
1*10^2 = (2x)^2/((1.565-x)(1.565-x))
x = 1.304 M
Concentration of H2 at equilibrium = 1.565-1.304 = 0.261 M
Concentration of HF at equilibrium = 2*1.304 = 2.608 M
after addition of H2
concentration of HF = 2.608+x
Concentration of H2 = (0.261+0.63)-x M
concentration of F2 = 0.261-x M
1*10^2 = (2.608+x)^2/(((0.261+0.63)-x)(0.261-x))
x = 0.157 M
concentration of HF = 2.608+0.157 = 2.765 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.