At a particular temperature, a 3.0-L flask contains 2.4 mol Clh, 1.0 mol NOCI, a
ID: 1041476 • Letter: A
Question
At a particular temperature, a 3.0-L flask contains 2.4 mol Clh, 1.0 mol NOCI, and 4.5 x 103 mol NO. Calculate K at this temperature for the following reaction: 1. 2NOCI(g)2NO)+Chg) At a particular temperature, 8.0 mol NO2 is placed into a 1.0-L container and the NO2 dissociates by the reaction: 2. 2N02(g)--NO(g) + O2(g) At equilibrium the concentration of NO(g) is 2.0 M. Calculate K for this reaction. 3. Ammonia is produced by the Haber process, in which nitrogen and hydrogen are reacted directly using an iron mesh impregnated with oxides as a catalyst. For the reaction equilibrium constants (Kp values) as a function of temperature are 300°C. 4.34×10 : 500°C. 145×105 600°C, 2.25× 106 Is the reaction exothenmic or endothermic?Explanation / Answer
Hi i am sorry to say that as per chegg guidelines experts can answer only one full question (1st question only). Hence i request you to please post remaining question as seperate. Thanks in advance for understanding the situation.
2NOCl <==> 2NO + Cl2
NOCl concentration = 1.0 mol / 3 liter = 0.034 M
Cl2 concentration = 2.4 mol / 3 liter = 0.8 M
NO concentration = 0.0045 mol / 3 liter = 0.0015 M
K = [(NO)2(Cl2)] / [NOCl]2 = [(0.0015 M)2(0.8 M)] / [0.034 M]2 = 0.00155709342
K = 1.56 x 10-3 -------------------------------Equilibrium constant
Since they have given concentrations only, so we have to calculate Kc instead of Kp.
Hope this helped you!
Thank You So Much! Please Rate this answer as you wish.("Thumbs Up")
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.