Trinitrotoluene or TNT (MWT = 227 g/mol), will decompose explosively by the foll
ID: 1005263 • Letter: T
Question
Trinitrotoluene or TNT (MWT = 227 g/mol), will decompose explosively by the following chemical reaction. This reaction produces a large amount of hot gases that will rapidly expand. 2C_7H_5N_3O_6(s) rightarrow 3N_2(g) + 5H_2O_(g) + 7CO(g) + 7C(s) To set-up the reaction, a demolitions expert puts 4.161 g of TNT into a 1 L container that contains air at STP. What is the initial pressure (in mm Hg) of the air in the container before the TNT is detonated? The reaction is started and all of the TNT is rapidly consumed. How many moles of each gas will be produced in the chemical reaction? moles N_2 moles H_2O moles COExplanation / Answer
a) Iitial Pressure is 1 atm = 760 mm Hg
b) TNT moles = mass / molar mass of TNT = 4.161 /227 = 0.01833
2 moles TNT gives 3 moles N2
hence N2 moles = ( 3/2) TNT moles = ( 3/2) x 0.01833 = 0.0275
2 TNT gives 5H2O
moles of H2O = ( 5/2) TNT moles = ( 5/2) x 0.01833 = 0.045825
2 TNT gives 7 CO
CO moles therfore = ( 7/2) TNT moles = ( 7/2) x 0.01833 = 0.06416
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.