Trinitron, Inc. purchased a new molding machine for $85,000. The company paid $8
ID: 2653919 • Letter: T
Question
Trinitron, Inc. purchased a new molding machine for $85,000. The company paid $8,000 for shipping and another $7,000 to get the machine integrated with the company's existing assets. Trinitron must maintain a supply of special lubricating oil just in case the machine breaks down. The company purchased a supply of oil for $4,000. The machine is to be depreciated on a straight-line basis over its expected useful life of 8 years. What will depreciation expense be during the first year?
$13,000
$12,500
$11,500
$11,625
$13,000
$12,500
$11,500
$11,625
Explanation / Answer
Machine Cost = Purchase Cost + Shipping cost + Installation cost
Machine Cost = 85000+8000+7000
Machine Cost = $ 100000
Depreciation expense be during the first year = Machine Cost/Useful life
Depreciation expense be during the first year = 100000/8
Depreciation expense be during the first year = 12500
Answer
B) $ 12500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.