A student in an organic chemistry lab prepared di banal acetone according to the
ID: 1005459 • Letter: A
Question
A student in an organic chemistry lab prepared di banal acetone according to the following chemical reaction using excess haze. It is important that the molar ratio of the reactants in this reaction be 2:1. If the student started with 10.6 g of Benz aldehyde and 2.9 g of acetone. what is the theoretical yield of the product? If 10.5 g of the yellow product is obtained, calculi the percent yield. What would be the expected product for a 1:1 mole ratio of the reactants? Another student carries out this reaction using 16 moles of bonze laden de and 10 moles of acetone and obtains 6 moles of dicey acetone. What is the limiting reactant? What is the excess reactant and ho* many moles of this reactant will be left at the end of the reaction? What is the percent yield of this reaction'* iv) What is the actual grams of the yellow product obtained in has reaction 'Explanation / Answer
We have:
Molecular weight of benzaldehyde = 106.23 g/mol
Weight of benzaldehyde (initial) = 10.6 gm
Molecular weight of acetone = 58.08 g/mol
Weight of acetone (initial) = 2.9 gm
Molecular weight of product = 234.30 g/mol
Weight of product obtained (observed yield) = 10.5 gm
Molar ratio of the given reaction = 2:1
To calculate:
Solution:
The reaction is:
2 benzaldehyde + acetone à dibenzalacetone
i.e 2 moles of benzaldehyde and 1 mole of acetone give 1 mole of dibenzalacetone.
a) Theoretical yield-
Now we calculate the number of moles produced when each reactant is used up totally;
1 mol of benzaldeyde = 106.23 g/mol
Then (y) moles = 10.6 gm
Thus y = 10.6*1/106.23 = 0.0993 moles
2 moles of benzaldehyde produce 1 mole of dibenzalacetone
Then 0.0993 moles will produce (q) moles
Thus q = 0.0993*1/2 =0.0496 moles of dibenzalcetone
i.e. in short:
10.6 g Benzaldehyde * 1 mol / 106.23 g/mol * 1 mol dibenzalacetone / 2 mol benzaldehyde
Considering only numbers:
10.6 * 1/106.23 * 1/2 = 0.0496 moles
Similarly calculating for acetone:
2.9 gm of acetone * 1 / 58.08 g/mol * 1 mol dibenzalacetone / 1 mol acetone
Considering only numbers and calculating : 2.9*1/58.08 *1/1 = 0.0499 moles
For calculating the theoretical yield we use the smallest number of moles produced.
In this case: Theoretical yield = 0.0496 moles = 0.0496 * 234.30 = 11.6 gm
b) Percentage yield-
Percentage yield = observed yield / theoretical yield * 100 = 10.5 / 11.6 * 100 = 90.5%
Percentage yield = 90.5%
c) 1:1 ratio
If the molar ratio of the reactant is 1:1
Then the amount of product produced will be :
2 mole of benzaldehyde produces 1 mol of dibenzalacetone
Thus 1 mole will produce ½ mole of product i.e.
The theoretical yield will be halved = 11.6 / 2 = 5.8 gm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.