Calculate the vapor pressure of a solution containing 29.3 g of glycerin (C3H8O3
ID: 1006033 • Letter: C
Question
Calculate the vapor pressure of a solution containing 29.3 g of glycerin (C3H8O3) in 131 mL of water at 30.0 C. The vapor pressure of pure water at this temperature is 31.8 torr. Assume that glycerin is not volatile and dissolves molecularly (i.e., it is not ionic) and use a density of 1.00 g/mL for the water. Calculate the vapor pressure of a solution containing 29.3 g of glycerin (C3H8O3) in 131 mL of water at 30.0 C. The vapor pressure of pure water at this temperature is 31.8 torr. Assume that glycerin is not volatile and dissolves molecularly (i.e., it is not ionic) and use a density of 1.00 g/mL for the water.Explanation / Answer
moles glycerin = 29.3 g / 92.094 g/mol=0.318 moles
mass water = 131 mL x 1 g/mL = 131 g
moles water = 131 g / 18.02 g/mol=7.269 moles
mole fraction water = 7.26 / (7.26 + 0.318) =0.959
p = 31.8 x 0.959 =30.50 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.