150 g NaCL completely dissolved (Producing Na^+ and Cl^- ions) in 1.00 kg of wat
ID: 1006649 • Letter: 1
Question
150 g NaCL completely dissolved (Producing Na^+ and Cl^- ions) in 1.00 kg of water at 25degreeC. The vapor pressure of pure water at this temperature is 23.8 torr. What is the vapor pressure of the solution? The vapor pressure above an aqueous sugar solution at 25 degreeC is 21.9 torr. What is the mole fraction of sugar in this solution? (Assume sugar is a nondissociating, nonvolatile solute and that the vapor pressure of water 25 degreeC is 23.8 torr.) Gas X has a solubility of 0.25 g/L under a pressure of 9.8 atm. What solubility will it have under a pressure of 5.3 atm?Explanation / Answer
16. raoults law
P0 - Ps/P0 = i*Xb
(23.8-x)/x = 2*((150/58.5)/((150/58.5)+(1000/18))
x = vaor pressure of solution = 21.87 torr
17.
P0 - Ps/P0 = i*Xb
(23.8-21.9)/21.9 = 1*x
x = molfraction of Sugar = 0.086
18.
C1p1 = c2p2
0.25*9.8 = c*5.3
c= solubility at 5.3 atm = 0.46 g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.