Consider a photon that exists in another galaxy at a distance of 1.8 times 10^14
ID: 1006704 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
2) distance = 1.8*10^18 cm
light velocity = 3.03*10^8 cm/sec
time required = 1.8*10^18/(3.03*10^8) = 5.9*10^9 sec
anser: c
3) volume of the room
11 ft = 335.28 cm
10 ft =
= 335.28*335.28*304.8
= 3.43*10^4 L
mass of air in room = 3.43*10^4*1.19 = 4.08*10^4 grams
answer: d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.