How many grams of CS2 can be prepared by heating 11.4 miles of S2 with excess ca
ID: 1007392 • Letter: H
Question
How many grams of CS2 can be prepared by heating 11.4 miles of S2 with excess carbon in a 6.40L reaction vessel held at 900K until equilibrium is reached? Carbon disulfide is prepared by heating sulfur and charcoal. The chemical equation is K:-9.40 at 900 K How many grams of CS(g) can be prepared by heating 11.4 moles of Sa(g) with excess carbon in a 6.40 L reaction vessel held at 900 K until equilibrium is attained? Number Exit". Check Answer 0 Next O Previous Give Up & View Solution contact us help terms
Explanation / Answer
For reaction:
S2 + C <------------> CS2
Initally S2 = 11.4 mol
Volume = 6.40 L
Molarity of CS2 = Number of moles/volume = 11.4/6.40 = 1.78 M
As C is in excess, so same number of moles of C will react.
Similarly, molarity of C = 1.78 M
ICE table for the reaction:
[C] [S2] [CS2]
Initial 1.78 M 1.78 M 0
Change -x -x +x
Equilibrium 1.78-x 1.78-x x
Equilibrium constant = Kc = [CS2]/([C][S2])
9.40 = x/(1.78-x)(1.78-x)
9.40 = x/(1.78-x)2
(1.78-x)2 = x/9.40
3.17+x2-3.56x = 0.106x
x2-3.67x+3.17 = 0
After solving quadratic equation, x = 1.4
So, concentration of [CS2] = x = 1.4 M
Moles of CS2 = molarity*volume = 1.4*6.4 = 8.96 moles
Moles of CS2 at equilibrium = 8.96 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.